Zespół

Zarząd

Grzegorz 'Lifyen' Żak

on/jego, he/him

Komunikacja w językach: polski, angielski

Osoba prezesująca Zarządu Fundacji Trans-Fuzja. Ogarniacz społeczności krakowskiej. Administrator Grupy Wsparcia dla osób Transpłciowych na Facebooku, autor FanPage Angry Trans gdzie edukuje o kwestiach transpłciowych i opisuje swoją drogę tranzycji,  dawniej współtwórca filmików na kanale YouTube Transbros. Dawny członek zarządu, aktualnie członek honorowy, Federacji Znaki Równości. W tworzeniu Krakowskiego Centrum Równości DOMEQ jego głównym celem było zadbanie o to by osoby transpłciowe czuły się bezpiecznie i były włączane w życie społeczności.

W wolnym czasie cosplayer, artysta i gracz.

Kontakt: grzegorz.zak@transfuzja.org

Julia Kata

ona/jej, she/her

Komunikacja w językach: polski i angielski

Starsza Manager Wykonawcza i Członkini Zarządu, koordynatorka rzecznictwa. Związana z Trans-Fuzją od 2011 roku. Poprzednio pełniła rolę Koordynatorki Wsparcia, Koordynatorki Rzecznictwa i Wiceprezeski. Przez ponad 5 lat współprowadziła warszawską grupę wsparcia jako psycholożka. Jest odpowiedzialna za zarządzanie codzienną pracą Fundacji, granty i wraz z Prezeską za komunikację międzynarodową.

Fanka książek, komunikacji interpersonalnej i kulek do kąpieli.

Kontakt: julia.kata@transfuzja.org

Stanisław Orszulak

on/jego, he/they

Komunikacja w językach: polski, angielski, ukraiński (українська мова), rosyjski (русский язык)

Członek zarządu, współautor takich naszych publikacji jak Transkomiks i Binderowanie. Interesuje się językami, w wolnym czasie lubi robić na drutach, ma psa o imieniu Syrop.

Kontakt: stanislaw.orszulak@transfuzja.org 

Kadra

Alina Synakiewicz - koordynatorka wsparcia

Pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka umiejętności psychospołecznych. Od 2004 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz praw reprodukcyjnych i seksualnych. Zajmuje się edukacją seksualną, antydyskryminacyjną, ekologiczną, globalną, dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkoli zarówno profesjonalistów/ki (min. pedagogów/żki, nauczyciele/ki, strażnicy/czki więzienni/e) jak i osoby z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (min. osoby osadzone, osoby z niepełnosprawnościami). Wolontariuszka Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton. Autorka publikacji dla młodzieży „Jak dojrzewać i nie zwariować”, współtwórczyni poradnika „Nie zgadzam się na przemoc! Aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy seksualnej i wiktymizacji”. Pisała artykuły i opracowywała scenariusze zajęć dla "Mentora - magazynu dla nauczyciela", "Sygnału - magazynu wychowawcy" i innych czasopism poświęconych edukacji i wychowaniu. Przez wiele lat zajmowała się problematyką przemocy wobec kobiet, dyżurowała na telefonie dla kobiet doświadczających przemocy domowej. Współredaktorka raportu „Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce”. Współprowadzi audycję radiową "Sekspress z Pontonem" poświęconą edukacji seksualnej i prawom osób LGBT+. W Fundacji Trans-Fuzja zajmuje się koordynowaniem wsparcia psychologicznego, prawnego i socjalnego udzielanego osobom transpłciowym i ich bliskim. 

kontakt: alina.synakiewicz@transfuzja.org 

Simona Kasprowicz

ona/jej/on/jego, she/her/he/him

Komunikacja w językach: polski, angielski

osoba zajmująca się animacją kultury, twórczością artystyczną i aktywizmem. W przeszłości związana zawodowo z Centrum Kultury w Lublinie oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka — Teatr NN”.  Przez lata pracowała przy produkcji festiwali teatralnych i filmowych, oraz wdrażaniu oddolnych inicjatyw kulturalnych. Jest wiceprezeską Fundacji Camera Femina oraz osobą członkowską Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”. Obecnie zajmuje się pracą na rzecz inkluzywności, która przejawia się w realizacji działań z pogranicza feminizmu intersekcjonalnego i queeru (Festiwal Kina Kobiet - Demakijaż, Festiwal Queerz Get Loud). Występuje również jako Simona Kozi Drag — demon LGBT+ i jedna z głów muzyczno-performerskiej hydry „Brokatowe Kocyki”, której utwór „Idziemy w disco” stał się nieoficjalnym hymnem lubelskich Strajków Kobiet w 2020 roku. Laureatka Żurawi - Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych w kategorii Animacja kultury (2021).

Kontakt: simona.kasprowicz@transfuzja.org 

Magdalena Miazek-Mioduszewska - psycholożka

Psycholożka i seksuolożka, animatorka edukacji seksualnej. Absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie Łódzkim, dwuletnich studiów podyplomowych z seksuologii klinicznej oraz rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne rocznych studiów podyplomowych dotyczących klinicznych aspektów diagnozy psychologicznej w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Obecnie w trakcie czteroletniego szkolenia przygotowującego do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym.

W ramach pracy zawodowej wspiera studentów jednej z warszawskich uczelni, a także prowadzi szkolenia, warsztaty i prelekcje dotyczące psychologicznych aspektów seksualności.

Wiedzę i doświadczenie zdobywała m.in. w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie i na oddziale psychiatrii młodzieżowej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, współpracowała z programem Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży realizowanym przez Fundację Dzieci Niczyje.

Uczestniczka licznych szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych. Uczestniczyła m.in. w podstawowym i zaawansowanym szkoleniu z pomocy psychologicznej dla osób nieheteroseksualnych i transpłciowych u dr. Daniela Bąka, szkoleniu dla animatorów edukacji seksualnej prowadzonym przez Fundację Jaskółka i SPUNK, półrocznym praktycznym szkoleniu z technik terapii behawioralno-poznawczej w warszawskim CBT.

W Fundacji Trans-Fuzja prowadzi konsultacje psychologiczne dla osób transpłciowych i ich bliskich, warsztaty psychoedukacyjne i dotyczące seksualności, zaawansowaną grupę wsparcia dla osób transpłciowych.

Katarzyna Langen - psycholożka

Jest psychoterapeutką, ukończyła całościowe czteroletnie szkolenie w zawodzie psychoterapeuty w Szkole Psychoterapii Gestalt w Warszawie. Obecnie pracuje w Pracowni Psychoterapii Gestalt Nowy Świat w Warszawie, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną. Doświadczenie zawodowe zdobywała na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym SPZOZ Wola-Warszawa, gdzie współprowadziła psychoterapię grupową (uczestnicy z rozpoznaniem zaburzeń osobowości, z doświadczeniem depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz zaburzeń ze spektrum schizofrenii, zaburzeń psychicznych organicznych oraz niepełnosprawności umysłowej). W Bródnowskim Stowarzyszeniu Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi POMOST prowadziła autorskie zajęcia terapeutyczne dla osób po kryzysach psychicznych, mające wzmocnić proces ich rehabilitacji. 


Brała udział w wielu warsztatach rozwojowych dla psychoterapeutów, treningach, konferencjach, wykładach m. in. „Transpłciowość w rodzinie”, „LGBT bez tajemnic - wiedza i kompetencje w pracy pomocowej”, „Osoby LGBT+ w gabinecie psychoterapeutycznym”, „Seksuologia w psychoterapii Gestalt”, , „Praca z traumą”, „Granice wstydu” i wielu innych. Swoją pracę poddaje superwizji certyfikowanego superwizora. 


W Fundacji Trans-Fuzja prowadzi konsultacje indywidualne dla osób transpłciowych, niebinarnych lub poszukujących swojej tożsamości. Udziela także konsultacji ich bliskim, a także pedagogom, psychologom szkolnym, którzy mają pod opieką transpłciową młodzież. Współprowadzi grupę wsparcia dla osób transpłciowych. Udziela również wsparcia drogą internetową. W pracy wsparciowej i terapeutycznej jest otwarta na potrzeby przychodzącej osoby. Szuka sposobu pracy odpowiadającego potrzebom zgłaszającej się osoby, który pozwoli na jak najszybsze rozpoczęcie rozwoju w ważnych dla niej obszarach. 

 Agnieszka Rynowiecka - psycholożka

Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (nr 706). Ukończyła studia magisterskie z psychologii klinicznej i socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2007 roku związana zawodowo ze Szpitalem Nowowiejskim w Warszawie. Od 2009 roku prowadzi własny Gabinet Psychologiczny i pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie zajmuje się udzielaniem wsparcia, porad psychologicznych, diagnostyką oraz prowadzeniem psychoterapii.

Z Fundacją Trans-Fuzja współpracuje od 2013 roku. Prowadzi comiesięczne spotkania grupy wsparcia dla osób bliskich oraz spotkania konsultacyjne z osobami transpłciowymi i ich rodzinami.

Ukończyłą liczne szkolenia i kursy w tym szkolenie dla psychologów, prowadzone przez KPH i jest polecana również przez tą organizację jako psychoterapeuta osób LGBT. Jako wolontariuszka współpracowałam również z Centrum Praw Kobiet.

Do spotkań z Agnieszką zapraszamy osoby transpłciowe i ich bliskich będących w kryzysie życiowym, mające problem w związku lub relacjach z innymi ludźmi, cierpiącymi z powodu depresji, lęku, przeżywającymi zagubienie, niepewność, potrzebujące zbudować poczucie własnej tożsamości, bezpieczeństwa i akceptacji. Chętnie prowadzi też spotkania mediacyjne między osobami trans a ich bliskimi oraz udziela porad i wsparcia profesjonalistom.

Grupa prawna

Grupa prawna zajmuje się udzielaniem porad prawnych dla osób transpłciowych odnośnie sądowego uzgodnienia płci i innych prawnych aspektów tranzycji.

Prawniczki współpracujące z Fundacją Trans-Fuzja specjalizują się w kwestiach związanych z prawem cywilnym i rodzinnym (rozwody, kwestie rodzinne, majątkowe, itp.) oraz w sprawach karnych, a także przypadkach dyskryminacji.

Szczegóły i regulamin udzielanej pomocy znajduje się na podstronie Pomoc.

Kontakt do grupy: prawnik@transfuzja.org

 Paulina Pilch

Paulina Pilch jest doktorem nauk prawnych i radczynią prawną, członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Tematem jej pracy doktorskiej było zagadnienia związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci w perspektywie prawno – porównawczej.

Od 2013 r. wykłada na Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk; prowadzi zajęcia dla studentów dotyczące praw człowieka, w szczególności w kontekście ochrony praw grup LGBT+. Od 2014 r. jest członkiem Grupy Prawnej fundacji Transfuzja.  Jest wspólniczką kancelarii radcowskiej w Warszawie, wcześniej pracowała w korporacjach i międzynarodowych kancelariach prawnych.

W ramach programu spraw precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka prowadziła pierwszą precedensową sprawę LGBT przed polskimi sądami dotyczącą odmowy udzielenia świadczeń z ubezpieczenia społecznego i ulg podatkowych parze lesbijek.  Sprawa obecnie oczekuje na rozstrzygnięcie przez Europejskim Trybunale Praw Człowieka

W ciągu blisko 6 lat współpracy w fundacją Transfuzja udzieliła setek porad prawnych dla osób transpłciowych dotyczących zarówno sądowej korekty płci jak i ochrony przed dyskryminacją w życiu osobistym i zawodowym.  W ramach prowadzonej praktyki radcowskiej była pełnomocnikiem w szeregu spraw dotyczących sądowej korekty płci, w tym uznania wyroków sądów zagranicznych.  Po wieloletnim procesie doprowadziła do wydania orzeczenia o sądowej korekcie płci cudzoziemca zamieszkującego na stałe w Polsce i nie mogącego uzyskać podobnego rozstrzygnięcia w kraju pochodzenia.  Reprezentuje osoby transpłciowe również w postępowaniach administracyjnych dotyczących zmiany imienia i nazwiska.

Karolina Więckiewicz 

prawniczka specjalizująca się w sprawiedliwości seksualnej i reprodukcyjnej; działaczka feministyczna w swojej działalności aktywistycznej skupiona na kwestii wolnego dostępu do aborcji oraz praw osób LGBTQIA+, w szczególności osób trans. Związana z Amnesty International Polska i Lambdą Warszawa. Współzałożycielka i działaczka Aborcyjnego Dream Teamu. Współpracuje z organizacjami i grupami feministycznymi w Chorwacji. Uprawia politycznie zaangażowany haft (@abortion_embroidery na instagramie). Prywatnie zafascynowana ruchem feministycznym w Ameryce Łacińskiej, kocha Bałkany i swoje koty, ma nadzieję, że kiedyś skończy doktorat.


W Grupie Prawnej szczególnie bliskie są jej zagadnienia związane z funkcjonowaniem osób trans w szkole oraz rodzinie.

Maciej Koziński

Rada Fundacji

Krzysztof Kliszczyński

Przemysław Szczepłocki

Lech Uliasz

Yga Kostrzewa

Agnieszka Weseli